Capstone Design 2017

Capstone Design 2017 Undergraduate studies at Rutgers ECE culminates in a capstone design project. Students work in teams to design unique and innovative product prototypes, demonstrating how technical knowledge can enable their imaginations. The design process incorporates standards and realistic design constraints: economic, environmental, social, political, ethical, health and safety, manufacturability, and sustainability.

Over 200 students participated in this year’s capstone program, forming 55 teams. Our students’ capabilities, creativity, and engineering skills were reflected in this year’s projects.

 

2017 Capstone Winners

 

FIRST PLACE
(awarded $700, sponsored by 7x24 Exchange Metro New York Chapter)
Project S17-34: English Leaps to Sign Language
Team members: Nicholas Frost, William Grant, Kien Nguyen, Parth Parikh
Advisor: Anand Sarwate

Abstract
Poster
Video


SECOND PLACE
(awarded $500, sponsored by JP Morgan Chase)
Project S17-26: Real-Time Candlestick Pattern Recognition and Financial Analysis for Intraday & Short-Term Trading (C.P.R & F.I.S.T)
Team members: Subramhanya Shankara Prasad, Mehul Vora, Christopher Steinert, Andrew Chan, Brandon Dunlap
Advisors: Maryam Dehnavi, Daniel Arkins (BlackRock Inc.), and Jon Pucila (BlackRock Inc.)

Abstract
Poster
Video


THIRD PLACE
(awarded $300, sponsored by Qualcomm)
Project S17-15: P2D: Physical to Digital Scanner App 
Team members: Danica Sapit, Annie Antony, Nishtha Sharma, Gloria Leung
Advisor: Kristin Dana

Abstract
Poster
Video


FOURTH PLACE ($100)
Project S17-35: Augmented Reality Assisted Cooking using Microsoft HoloLens
Team members: Alessandro Orsini,
Glen Huang, Grisam Shah, Glen Huang,
Niral Shah, Gautam Venkatesan
Advisor: Kristin Dana

Abstract
Poster
Video


FIFTH PLACE ($100)
Project S17-55: Car Occupancy Reporter
Team members: Peri Akiva, Subu Shankar
Advisors: Ivan Seskar (WINLAB) and
Hubertus Franke (IBM)

Abstract
Poster

 


SIXTH PLACE  ($100)
Project S17-11: Parking Management
Team members: Daniel Maas, Jacob Voorhees, Nil Patel, Jasel Patel
Advisor: Vishal M. Patel

Abstract
Poster
Video

 


 

SEVENTH PLACE ($100)
Project S17-23: User Authenticated Smart Gun System
Team members: Cedric Blake, Vineet Sepaha,
Brian Chu, Harshil Patel
Advisor: Phillip Southard (Harris)

Abstract
Poster
Video

 


EIGHTH PLACE ($100)
Project S17-49: ARM (Automated Retail Monitor)
Team members: Kevin Horlavadi,
Govindaraj Muthukrisnan
Advisor: Hana Godrich

Abstract
Poster
Video

 




NINTH PLACE ($100)
Project S17-48: Design and Analysis of
RF-Frequency Tuning Devices
Team members: Jinjing Han, Yifan Wu
Advisors: Yicheng Lu and Pavel Reyes

Abstract
Poster
Video

 


 

 

TENTH PLACE ($100)
Project S17-20: Solar-Powered Car Jumpstarter
Team members: Lee J. Matalon, Zachary
Montone, Adam Plotzker
Advisors: Samuel Ramrajkar and
Hana Godrich

Abstract
Poster
Video

 


STUDENTS FAVORITE AWARD
(awarded $200, sponsored by Siemens)
Project S17-43: Smart Pet Food Box
Team members: Xiaoyi Tang, Feng Rong,
Zhe Chang, Jingxuan Chen, Rong Zhang
Advisor: Hana Godrich

Abstract
Poster


 

Complete List of 2017 Capstone Projects

 



Team#: S17-01
Title: Street Sign Recognition Program
Members: John Kim, Nick Mazzotta, Cheng Fang, Swapnil Basu
Advisor(s): Kristin Dana
Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-02
Title: Distributed Wireless Charging for Autonomous Vehicles
Members: Francis Cap, Kihyun Sung, Robert Ulis
Advisor(s): Michael Caggiano
Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-03 Title: Underwater Acoustic Networking
Members: Emmanouela Roussos, Terrell Floyd, Elisa-Michelle Rodriguez, Jonathan Castellano
Advisor(s): Dario Pompili, Mehdi Rahmati
Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-04
Title: Creating Sheet Music
Members: Mantav Dalal, Mayank Daswani, Prerak Mehta, Harshat Kumar
Advisor(s): Wade Trappe

Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-05
Title: Harvesting Energy from Abundant Wireless Communication Signals
Members: Divya Agarwal, Sofania Cueva, Nicole DiLeo, and Alexi Varughese
Advisor(s): Wade Trappe

Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-06
Title: Automated Pill Dispenser
Members: Kameron Bynum, Russell Epstein, Thomas Ippolito, Chris Lopez, Jonathan Zelaya
Advisor(s): Nagi Naganathan

Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-07
Title: Queue-based Traffic Control via PIR Sensors
Members: Hussein Gandhi, Kaustav Mukherjee, Dylan Patel, Ramon Ghossain
Advisor(s): Waheed Bajwa

Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-08
Title: SmartCart

Members: Athira Haridas, Christina Segerholm, Jaimie Swartz
Advisor(s): Marco Gruteser

Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-09
Title: Tempo: A Context-Aware Music Application

Members: Viral Jogani, Nikhil Nelson, Aadesh Patel, Neil Patel, Sahishnu Patel
Advisor(s):Anand Sarwate
Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-10
Title: Project ThirdEye
Members: Talha Mahmood, Thinh Nguyen, Eun-Sol Kim, Intan Mohd
Advisor(s): Hubertus Franke
Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-11Top Ten Award: Sixth Place
Title: Parking Management Members: Daniel Maas, Jacob Voorhees, Nil Patel, Jasel Patel
Advisor(s): Vishal Patel
Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-12
Title: Pharos: A Swimmer Supervision System Performing Node-Localization via Ultra-Wideband Technology
Members: Esther Shimanovich, Jeremy Savarin, Abbas Furniturewalla
Advisor(s): Mehdi Javanmard
Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-13
Title: Adaptive Sampling using an Autonomous Submersible and Crowdsourcing
Members: Allen Tung, Anthony Wong, Calvin Li
Advisor(s): Dario Pompili
Abstract
Poster
Video

 



Team#: S17-14
Title: Herbert: An Automated Modular Indoor Herb Farm
Members: Darshan Nandha , Joshua Chan, Rino Diamante, Ryan Anthony Gatchalian, Ryan Mendoza
Advisor(s): Michael Caggiano
Abstract
Poster
Video

 


Team#: S17-15Top Ten Award: Third Place
Title: P2D: Physical to Digital Scanner App

 Members: Danica Sapit, Annie Antony, Nishtha Sharma, Gloria Leung
Advisor(s): Kristin Dana
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-16
Title: Augmented Eyewear for Online Commerce
Members: Jack Aquino, Matthew Chan, Augustus Chang, Robert Gross
Advisor(s): Kristin Dana, Hana Godrich
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-17
Title: Solar Compass: Photovoltaic Measurement System
Members: Marco Lee, Omar Faroque, Sherwin Trieu, Chang Park
Advisor(s): Jaeseok Jeon
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-18
Title: Autonomous Vehicular Traffic Control (OnTRAC)
Members: Raghav Bhardwaj, Nicholas Miele, Daniel Revie, Poornima Suresh, Kevin Zheng
Advisor(s): Waheed Bajwa
Abstract
Poster
Video

 

 


Tean#: S17-19
Title: Compute Workload Optimization and Environmental Awareness
Members: Anderson, Matthew, Eskander Marina, Mahav Anantha, Rob Ahasan
Advisor(s): Hana Godrich, Don Bachman
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-20Top Ten Award: Tenth Place
Title: Solar-Powered Car Jumpstarter
Members: Lee J. Matalon, Zachary Montone, Adam Plotzker
Advisor(s): Samuel Ramrajkar, Dr. Hana Godrich
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-21
Title: SecuRyde: Blockchain Technology Applied to Autonomous Vehicles
Members: Ravi Bhankharia,Spencer Chang, Sriram Gidugu, Milap Shah, Priyesh Shah
Advisor(s): Chris Marty, Hana Godrich
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-22
Title: Request Extrac on and Analysis
Members: Alexander Sanchez, Kerry Liu, Sajeel Ahmad, Omar Ouf
Advisor(s): Mubasir Kapadia
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-23Top Ten Award: Seventh Place
Title: User Authenticated Smart Gun System
Members: Cedric Blake, Vineet Sepaha, Brian Chu, Harshil Patel
Advisor(s): Phillip Southard
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-24
Title: Mobile Application for Cough Classification
Members: Jonathan Cheng, Daniel Eckels, Brice Howard, Christina Parry
Advisor(s): Mehdi Javanmard
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-25
Title: Smart Chess Board: Digitally Augmented & AI Assisted Player Experience
Members: Akshaya Sekar, Corey Tong, Timothy Hwang, Junaid Iqbal, Triet Ho
Advisor(s): Phillip Southard
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-26Top Ten Award: Second Place
Title: Real-Time Candlestick Pattern Recognition and Financial Analysis for Intraday & Short-Term Trading (C.P.R & F.I.S.T)
Members: Subramhanya Shankara Prasad, Mehul Vora, Christopher Steinert, Andrew Chan, Brandon Dunlap
Advisor(s): Daniel Arkins (BlackRock Inc.), Jon Pucila (BlackRock Inc.), Maryam Dehnavi
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-27
Title: Advanced Universal Parking System
Members: Stephen Farkouh, Rich Grabowski, Vivek Jani, Farukh Cheema, 
Eric Best

Advisor(s): Wade Trappe

Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-29
Title: WikiClassify
Members: Brian Faure, Wanshu (Wayne) Sun, Nathan Kjer, Luke Wielgus
Advisor(s): Waheed Bajwa
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-30
Title: Beat the Market
Members: Luke Garvey, Edward Chappell, Mitch Walier, Thomas Walters
Advisor(s): Waheed Bajwa
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-31
Title: Thermoelectric RC Car
Members: Wai Ming Cheng, Deividas Zemgulys, Amin Masoomzadeh
Advisor(s): Jaeseok Jeon
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-32
Title: Vehicle Electronics Automation
Members: Obadah Abdulrazeq, Chris Ramprashad, Jun Jeffrey Leon, Michael Hryniewicki
Advisor(s): Yanyong Zhang
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-33
Title: Sole Assist
Members: Lorens Lugo, Marc Tobago, Joseph Salmon, Muditha Suaris
Advisor(s): Professor Pompili
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-34 Top Ten Award: First Place
Title: English Leaps to Sign Language
Members: Nicholas Frost, William Grant, Kien Nguyen, Parth Parikh
Advisor(s): Anand Sarwate
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-35Top Ten Award: Fourth Place
Title: Augmented Reality Assisted Cooking using Microsoft HoloLens
Members: Alessandro Orsini, Glen Huang, Grisam Shah, Glen Huang, Niral Shah, Gautam Venkatesan
Advisor(s): Kristin Dana
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-36
Title: Pitch controller for a Boeing aircraft
Members: Yuxing Shi, Ian Mckinnon, Xinmeng Lyu, Ze liu, Pengyu Guo
Advisor(s): Zoran Gajic
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-37
Title: Large Vocabulary Handwritten Text Recognition Based on Deep Neural Network
Members: Yehan Wang, Kaixiang Huang, Jianzhe Hu, Jimmy Yu
Advisor(s): Ivan Marsic
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-38
Title: Conserving Energy Through Visualization
Members: Elias Argiris, Kush Oza, Meha Patel, Ethan Wong
Advisor(s): Hana Godrich, Michael Kornitas
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-39
Title: Automated Hazardous Road Surface Detection
Members: Matt Purri, Faisal Shahid, Hubert Sulich, Harneet Dhami
Advisor(s): Kristin Dana
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-40
Title: Control of Third-Order PEMFC
Members: Ji Soo Ok, Evan Lee, Eric Taing, Jeff West
Advisor(s): Zoran Gajic
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-41
Title: Smart Door Locker based on Face Recognition.

Members: Qike Ying, Yuese Wang, Hairong Wang, Can Li Advisor(s): Vishal M Patel
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-42
Title: BoxBlue
Members: Coretin Rejaud, Patrick Bargoud, Liam Nobel, Shreyas Hirday
Advisor(s): Hana Godrich
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-43Students Favorite Award
Title: Smart Pet Food Box
Members: Xiaoyi Tang, Feng Rong, Zhe Chang, Jingxuan Chen, Rong Zhang
Advisor(s): Hana Godrich
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-44
Title: Application of Computer Vision Based Gaze and Body Tracking
Members: Anushiya Balakrishnan, Sean Wu, Sam Yang, Justen Yeung
Advisor(s): Kristin Dana
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-45
Title: Home Defender
Members: Haozhe Li, Zhongyi Zou, Prit Modi, Lex Bondoc
Advisor(s): Hana Godrich
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-46
Title: Solar Tracking System
Members: Dwayne Anthony, Andrew Kennedy, and Dylan Tsague
Advisor(s): Hana Godrich
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-47
Title: Ex-Pi
Members: Dmitriy Kozorezov, Syed Naqvi, William Evans, John O’Leary
Advisor(s): Maria Striki
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-48Top Ten Award: Ninth Place
Title: Design and Analysis of RF-Frequency Tuning Devices
Members: Jinjing Han, Yifan Wu
Advisor(s): Yicheng Lu, Pavel Reyes
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-49Top Ten Award: Eighth Place
Title: ARM (Automated Retail Monitor)
Members: Kevin Horlavadi, Govindaraj Muthukrisnan
Advisor(s): Hana Godrich
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-50
Title: VR Biking: Let's Make Fitness Happier
Members:Yue Yang, Zongwen Tang
Advisor(s): Charles McGrew
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-51
Title: An indoor air quality tester based on Arduino and IoT
Members: Kangning Yang
Daohui Rong
Advisor(s): Anand Sarwate
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-52
Title: Bio Thin Film Transistor
Members: Lola Castellanos, Colin Morin, and Phillip Lobue
Advisor(s): Yicheng Lu
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-54
Title: Laser Power Stabilization and Control for Advanced Crystal Growth
Members: Michael Soskind
Advisor(s): James Harrington, Hana Godrich
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-55
Title: Car Occupancy Reporter
Members: Peri Akiva, Subu Shankar
Advisor(s): Ivan Seskar, Hubertus Franke
Abstract
Poster
Video

 

 


Team#: S17-56Top Ten Award: Fifth Place
Title: Electromagnetic Multistage Coilgun
Members: Yi Hong, Kevin Wu, Mario Regus, Shen Wang
Advisor(s): Richard Howard
Abstract
Poster
Video